Autor:Jarosław Gniadek; fot. Piotr Sumara
  06.03.2016 godz. 11:57  |   0

Mecz o 3. miejsce w Młodej Lidze: LOTOS Trefl Gdańsk – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:2

Siatkarze LOTOS-u Trefla Gdańsk pokonali po tie-breaku ZAKS-ę i zdobyli brązowe medale młodzieżowych mistrzostw Polski.

Pierwszy set nie zapowiadał twardej i długiej, pięciosetowej walki. Podopieczni trenera Edwarda Pawluna mocno zagrywali, dobrze blokowali i dość szybko uzyskali przewagę (6:3 i 11:5). Kędzierzynianie widząc, że bardzo trudno przedrzeć im się przez blok rywali, zaczęli próbować kiwek, ale gdańszczanie niemal wszystko podbijali. LOTOS tracił punkty głównie po nieudanych zagrywkach (aż 7 w tym secie), ale pozostałe mocne serwisy albo przynosiły punkty, albo sprawiały przeciwnikom problemy z przyjęciem. LOTOS wygrał partię wysoko, 25:14.

W drugim secie sytuacja właściwie całkowicie się odwróciła. Kilka znakomitych ataków Bartosza Jastrowicza i tym razem szczelny blok kędzierzynian dał im prowadzenie 7:3. Serię zdobyczy ZAKS-y przerwał kapitan LOTOS-u Mateusz Linda, lecz po chwili podopieczni trenera Rolanda Dembończyka kontynuowali zwiększanie przewagi. Teraz większość ataków LOTOS-u była blokowana, ewentualnie lądowała na aucie. LOTOS przegrywał 9:16 i trener Pawlun próbował roszad w zespole. Wymienił rozgrywającego i atakującego, lecz nie przyniosło to spodziewanych efektów. Tym razem 25:14 wygrała ZAKSA.

W trzecim secie wreszcie mieliśmy wyrównaną walkę. Wprawdzie po się serwisowym Kamila Semeniuka ZAKSA prowadziła 9:6, lecz LOTOS natychmiast odrobił straty, głównie skutecznymi blokami. Od remisu 9:9 trwała zacięta rywalizacja punkt za punkt lub dwa za dwa. Prowadzenie często się zmieniało i było tylko jednopunktowe. Decydujący moment nastąpił przy stanie 21:20 dla kędzierzynian. Kapitan LOTOS-u Mateusz Linda zagrał asa po prostej w linię, ale sędziowie, po konsultacjach między sobą, uznali, że piłka musnęła antenkę. Zamiast kolejnego remisu zrobiło się 22:20 dla ZAKS-y, a po chwili 23:20 po zablokowaniu Szymona Jakubiszaka. Siatkarze trenera Rolanda Dembończyka wygrali 25:22 i objęli prowadzenie 2:1 w setach.

Kolejną partię zespoły rozpoczęły równo, ale od remisu 9:9 sześć kolejnych punktów zdobyli gdańszczanie. Przede wszystkim znakomitymi zagrywkami popisywał się Bartosz Pietruczuk, który sam ustrzelił cztery punkty. To były decydujące dla wyniku tego seta chwile. Kędzierzynianie nie zdołali już odrobić strat i ulegli 17:25.

Tie-break rozpoczął się od skutecznych ataków Pietruczuka, kłopotów jastrzębian z przyjęciem zagrywki oraz zablokowania Kamila Semeniuka przez Karola Behrendta i szybkiego prowadzenia LOTOS-u 4:0. Kędzierzynianie ponownie nie potrafili odrobić strat, które w dużej mierze za sprawą skutecznej gry Szymona Jakubiszaka i Bartosza Pietruczuka po drugiej stronie siatki jeszcze się zwiększyły (4:10). Przerwa na żądanie trenera Dembończyka niewiele już pomogła jego ekipie. W ataku starał się jeszcze coś zdziałać Bartosz Jastrowicz, grający dziś z niesamowitą 80-procentową skutecznością, ale LOTOS wygrał 15:10. Mecz zakończył skutecznym atakiem uznany za najlepszego zawodnika meczu (MVP) Szymon Jakubiszak.

- Niezwykle się cieszymy z tej wygranej i medalu, bo wczoraj zagraliśmy słaby mecz i bardzo nas to bolało. Chłopcy jednak są bardzo ambitni i potrafili się podnieść, poza tym dzisiaj mieliśmy wsparcie w doświadczonych zawodnikach, przy których młodzi czuli się bezpieczniej i prowadzili bardziej otwartą grę. Wszystkie ekipy na ten turniej się wzmacniały doświadczonymi siatkarzami z PLusLigi, my wczoraj tego nie mieliśmy. Cieszę się, że chłopaki się odbudowali i wygrali – mówi trener LOTOS-u Trefla Edward Pawlun. – Wczoraj zobaczyliśmy, na czym polega siatkówka w tej hali. Rozegraliśmy jeden mecz, drugi obserwowaliśmy i wiedzieliśmy, że o zwycięstwie może zadecydować tylko gra ofensywna, a więc ostra zagrywka i mocny atak. Wczoraj tacy zawodnicy jak Artur Szalpuk mieli problemy z przyjęciem. Nie dlatego, że nie potrafią przyjmować, ale dlatego, że ta hala jest niewysoka i trudniej się tu gra. Postawiliśmy na grę ofensywną i mamy medal.