Autor:Jarosław Gniadek
  03.11.2016 godz. 18:15

Czwartek z Młodą Ligą U23: Cuprum Lubin – Effector Kielce 0:3

Już w czwartek rozegrano mecz piątej kolejki grupy A Młodej Ligi U23 w Lubinie. Siatkarze miejscowego Cuprum zdecydowanie ulegli 0:3 Effectorowi Kielce, który awansował na pozycję lidera.

Początek spotkania nie zapowiadał późniejszej tak wyraźnej dominacji drużyny z Kielc. Zawodnicy Cuprum udanie rozpoczęli mecz, prowadząc 3:0 i 5:2. Po kilku minutach kielczanie zdołali odrobić straty i po remisie 10:10 to już oni wyszli na prowadzenie. Zyskali przewagę głównie dzięki udanym atakom Mateusza Stosia i Patryka Więckowskiego, a kiedy dwukrotnie blokiem zapunktował Kacper Fludra, wynik brzmiał już 16:23.

Po wygraniu pierwszego seta do 16, w drugim kielczanie zdecydowanie przeważali od samego początku. Prowadzili 6:0, 12:4, 15:6 i wiadomo już było, że i ta część spotkania będzie należałą do nich. Wygrali również do 16.

Dopiero w trzecim secie toczyła się wyrównana walka. Początkowo nawet z minimalną przewagą siatkarzy Cuprum. Effector wyszedł na prowadzenie (17:14) po dwóch asach Stosia i bloku Kajetana Iszczuka. Zawodnicy trenera Pawła Szabelskiego jednak nie odpuszczali i dwukrotnie jeszcze dociągali do remisu – po 19 i po 22. Końcówka należała do siatkarzy Mateusza Grabdy, którzy wygrali partię 25:22 i mecz 3:0.

Kielczanie zwyciężyli pewnie, mając przewagę praktycznie w każdym elemencie. Popełnili mniej błędów, skuteczniej atakowali, lepiej przyjmowali zagrywkę. Potwierdzili też miano najlepiej blokującej ekipy w lidze. Tym razem zdobyli 11 punktów blokiem (przy 5 rywali), z czego aż 5 Kacper Fludra.

Statuetkę MVP dla najlepszego zawodnika meczu otrzymał atakujący Effectora Patryk Więckowski. 18-latek uzyskał dla zwycięskiej drużyny 15 punktów, atakując z 65-procentową skutecznościa.

Zawodnicy Effectora w trzecim występie odnieśli drugie zwycięstwo. Zrównali się punktami (po 6) z Jastrzębskim Węglem i BBTS Bielsko-Biała, ale wskoczyli na pozycję lidera, bo mają lepszy stosunek setów. Po weekendzie na pewno na niej nie pozostaną, bo jastrzębianie i bielszczanie grają ze sobą w sobotę, a już w piątek szansę na zepchnięcie ze szczytu tabeli będą mieć rzeszowianie. Asseco Resovia ma o 2 punkty mniej i jeśli jutro pokona ZAKS-ę 3:0 lub 3:1, to awansuje na pierwszą lokatę.